FRAGMENTY ARTYKUŁU
Uprzejmie proszę – wara od kobiet, wara od gender
AUTORKA Violetta Rymszewicz
"... Jak ugryźć gender?
Słowo „gender” pochodzi z języka angielskiego i jest używane w dwóch podstawowych znaczeniach jako rodzaj gramatyczny lub odpowiednik słowa sex (co oznacza - płeć). Termin „gender” pozwala odróżnić kwestie związane z płcią od nazywania aktu seksualnego.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje gender jako „... pełnienie uwarunkowanych społecznie - ról, zachowań i aktywności, które dane społeczeństwo uznaje za właściwe dla kobiet i mężczyzn. [1].
Gender nie jest ideologią. Gender jest nauką. Szlachetną nauką o równouprawnieniu kobiet i mężczyzn. Występuje, między innymi, w obronie praw kobiet do edukacji, ochrony zdrowia, ale również uczciwego traktowania na rynku pracy i zapewnienia zarobków adekwatnych do wykształcenia i zajmowanych stanowisk.
Powiedzmy to głośno i wyraźnie – Kościół występując przeciwko gender, występuje przeciwko prawom kobiet do równouprawnienia, występuje przeciwko kobietom.
Gorąco Was proszę, Drodzy czytelnicy – nie mylcie obrony praw kobiet z tanim feminizmem. Problemy, o których mówi gender dotyczą nas wszystkich – również Waszych matek, żon, sióstr i córek...."
"... Posłużmy się konkretami
...
W Polsce podniesiono wiek emerytalny dla kobiet do 67 roku życia, a zgodnie z danymi raportu, aktywnych zawodowo jest zaledwie 56% kobiet w wieku produkcyjnym (przy 70% mężczyzn z tej samej grupy). Jak, wobec powyższego, zapewnimy kobietom emerytury i bezpieczną starość? Pamiętajmy, że kobiety chcą pracować. Rzecz w tym, że im kobieta jest starsza, tym mniejsze ma szanse na zatrudnienie. Nasz patriarchalny kraj uznaje kobiety 40-letnie za....”stare”. "
"... Polki zarabiają zaledwie 57% kwot dostępnych mężczyznom, na tych samych stanowiskach i przy podobnym wykształceniu. Polkom nie pomaga nawet fakt, że są lepiej wykształcone niż mężczyźni. "
"... Politycy i Kościół niezwykle chętnie szafują życiem kobiet. Biją na alarm, że katastrofa demograficzna i że niechętnie rodzimy dzieci. O naszym losie najchętniej wypowiadają się... panowie. Widzą nas w domu, przy dzieciach i garach. "
PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ - POLECAM
podsumowanie Alexis na ten temat
(dla gorzej rozumujących => czytaj img z "przymrużeniem oka" ;)
(dla gorzej rozumujących => czytaj img z "przymrużeniem oka" ;)